• AKCE: při nákupe nad 1274 Kč - doprava ZDARMA
CZK
EUR

Blog

Kto sa v tom vyzná? Piktogramy na obale produktov.

29. September 2021

Co děláte s obalem od pleťové nebo tělové kosmetiky? Obvykle ty „vnější – papírové obaly“, ve kterých nám výrobek přišel, bez čtení zahodíme. Zůstane nám však obal (plastový, skleněný), ve kterém je již samotný produkt. Ruku na srdce; kdo z nás skutečně čte informace o produktu a kdo z nás začne výrobek používat pouze podle vlastního uvážení? Častokrát není jednoduché se zorientovat v množství piktogramů, které se na obalu kosmetiky nacházejí. Proto nám možná přijde snáze je nezkoumat. Avšak právě tyto piktogramy nám prozrazují mnoho a zejména jsou tam pro naši ochranu. Ochranu naší pokožky na tváři a těle před nežádoucími reakcemi na produkt, který ztratil již svou schopnost dobře a správně sloužit. Piktogramy nám řeknou o složení produktu, o vhodnosti pro vegany či alergiky nebo kojící a těhotné ženy, o způsobu likvidace, o možnostech recyklace io trvanlivosti/expiraci konkrétního produktu.

Pozor na změnu vůně, barvy nebo konzistence

Občas se může stát, že se s oblíbeným přípravkem rozloučíme dříve než ho domníváme a dříve než je uvedena doba jeho trvanlivosti na obalu. Jak ale rozeznat, že náš krém „již dosloužil“? Prozradí to o něm změna jeho vůně, konzistence či zbarvení. Přípravek může mít najednou jinou vůni až mírný zápach. Toto se může stát jak u krémů, tak při dekorativní kosmetice. Co se týče spirál, stínů a make-upu může dojít k vysušení, drolení či hrudkovatění. Produkty již ztratily svoji funkci a více vám mohou uškodit jak pomoci. Vyvarujete se tak případným zdravotním komplikacím jako svědění, podráždění pokožky, vyrážky či jiné zánětlivé projevy. Zvedáme varovný prst, pokud některou z těchto změn na vašem krému či jiné kosmetice zpozorujete bez váhání se jí zbavte.

Důvody, proč může nastat disfunkce produktu se dočtete níže, v části o správném skladování.

Správné skladování

Nevlastníte sklady a my vám jdeme psát o skladování? Nelekejte se, jde o skladování naší oblíbené pleťové, tělové, vlasové i dekorativní kosmetiky. Piktogramů na obalu kosmetiky je nepočítaně a přesto nepokryjí všechny informace, které bychom měli vědět, jako například tu o správném skladování produktu. Všichni si přejeme, aby nám kosmetika vydržela co nejdéle, nejlépe do doby dokud ji nemineme celou. Řídit je třeba podle piktogramů na obalu. Jak správně skladovat kosmetiku když piktogram chybí? Vyhněme se vlhkému prostředí. Co však dělat máme-li kosmetiku právě v koupelně, která tedy vlhkým místem určitě je? Kosmetiku vždy pečlivě zavírejme a ukládejme do uzavíratelné poličky, skříňky či šuplíku. Je to také proto, abychom se vyvarovali působení výkyvu teplot. Z tohoto důvodu nemějme krémy ani v chladničce v domnění, že nám déle vydrží. Tak jako extrémní teplo ani přílišný chlad přípravkům nevyhovují. Zvolte tedy spíše tmavší místo, kde produkt nebude vystaven přímému slunečnímu záření.

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé piktogramy a vysvětleme si jejich význam.

Trvanlivost kosmetiky

1632941351-1trvanlivost.jpg

Každý produkt má jinou dobu své trvanlivosti. Doba trvanlivosti se začíná odpočítávat od prvního otevření produktu. Jedná se o období, během kterého jsou v přípravku všechny aktivní látky aktivní, za předpokladu dodržení správného skladování.

Označuje se symbolem otevřeného flakonu nebo přesýpacích hodin s číselným údajem a písmenem m, což označuje dobu trvanlivosti v počtu měsíců. Anglicky PAO – Period After Opening.

Zpravidla je minimální trvanlivost: dekorativní přípravky na oči a ústa 3-6 měsíců, pudrové produkty do 24 měsíců, produkty s UV ochranou do roka, pleťové a tělové krémy 12 až 18 měsíců, šampony a kondicionér 12 až 18 měsíců, parfémy až 5 let , štětce k líčení až do zničení 😊. Doba trvanlivosti se může lišit, vždy proto sledujte označení na obalu přípravku.

Složení kosmetiky

Na obalu produktu musí být vždy uvedeno složení, naleznete pod anglickým názvem Ingredients.

Objem přípravku

1632941366-2objem.jpg

Používá se objemové označení v mililitrech „ml“ nebo v gramech „g“ podle hustoty produktu. U produktů v rámci dovozu z Ameriky je uveden objem fluid ounce „fl.oz“ při přepočtu na mililitry 1fl.oz je 29,57ml.

Recyklace

Neustále více firem se snaží při výrobě a použití obalu myslet ekologicky a šetrně k přírodě.

Ekologický obal

1632941366-3recyklacia.png

Společnost se chová zodpovědně k životnímu prostředí a na strukturu produktu uvnitř to nemá žádný vliv. Piktogram označuje produkt, jehož obal byl vyroben z recyklovatelného materiálu. Pokud je ve středu % říká jaký podíl obalu je vyroben z recyklovaného materiálu, pokud tam je číslo na škále od 1 do 7 (u plastových obalů) říká z jakého typu plastu jsou obaly vyrobeny, což nám napoví jak je ještě lépe recyklovat.

Takto vyrobené obaly se označují jako trojúhelník zacyklenými prázdnými šipkami.

Třídění odpadu

1635771592-4triedenie.jpg

Všichni se společně můžeme podílet na třídění a recyklaci obalů. Pomozme společně zmenšovat dopad na životní prostředí z vyprodukovaného odpadu. Napomohou tomu i tento piktogram.

Zelené nebo černobílé kolečko se zacyklenými šipkami nám říká, že producent obalu zaplatil poplatek za zpětný odběr a recyklaci tohoto obalu.

Likvidace odpadu

1635771649-5likvidacia.jpg

Panáček s košem představuje doporučený způsob likvidace obalu. Napovídá nám do jaké nádoby máme správně vyhodit použitý obal. Anglicky se symbol označuje Tidyman.

Značka ''e''

1635771884-e-mark.png

Jedná se o symbol navržený Evropskou unií. Anglicky estimated sign nebo e-mark.

Symbol „e“ potvrzuje, že v produktu se skutečně nachází uvedené množství mililitrů produktu, jak je uvedeno na obalu.

Skákající zajíc

1632941368-7skakajucizajac.png

Společnost, která jej uvádí na obalu produktu nedělá ani nezadává testy na zvířatech za účelem výroby dané kosmetiky. Stejný význam má i anglické označení „Cruelty free“.

Piktogram říká, že kosmetika nebyla testována na zvířatech.

Vegan

1632941368-7vegan.png

Pokud vyhledáváte přírodní kosmetiku, tak tento piktogram je pro vás jeden z nejdůležitějších. Doplňují jej dále certifikáty pod zkratkami: BDIH, COSMOS, CPK, CPK BIO, ECOCERT, COSMEBIO.

Produkty neobsahují žádné látky živočišného původu.

Příbalový leták

1632941368-8pribalovyletak.jpg

Jsou produkty, které mají příliš mnoho informací o svém složení či použité a proto se tyto uvádějí v samostatném návodu, kterému byste měli věnovat náležitou pozornost.

Piktogram otevřená kniha pro čtení značí, že bližší informace o produktu naleznete v příbalovém letáku.

Plamen

1632941368-9symbol-horllaviny.jpg

Výrobek nevystavujte ohni ani vysokým teplotám. Nejčastěji se s tímto symbolem plamene setkáte na odlakovačích na nehty, deodorantech, lacích na vlasy, obecně na sprejích jako takových.

Pozor, jde o výrobek který je vysoce hořlavý.

Bez lepku

1632941368-10bez-lepku.png

Další slovní označení, s nimiž se můžete setkat na produktech

Bez alkoholu

Bez parfemace

Bez silikonů

Bez sulfátů

Bez parabenů

Nevhodné pro těhotné ženy

Nevhodné pro kojící ženy

 

29. September 2021